RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

EKSPERIMENTS: Es pieņemos svarā par 18kg, un pēc tam zaudēju 20kg pārkāpjot visus "veselīgā uztura" noteikumus. 1 Daļa

Kategorijā: Keto Diēta

2021. gada Novembrī es izlēmu, ka ir pienācis laiks "resnēt". Man vienmēr ir gribējies izspēlēt šo pavisam mazo eksperimentu.

Daži heiteri jau to pamanīja, pie maniem Facebook reklāmas rullīšiem norādot: "Paskaties, kādi viņam vaidziņi uzauguši, baigais uztura eksperts!"

Nevar heiterus (cilvēki, kuriem es nepatīku) vainot, viņiem galu galā taču ir jāatrod par ko man piesieties - jo kad ir saņemtas vairāk kā 100 publiskas atsauksmes (un vēl 3x tik pat privāti) no cilvēkiem, kas ir izmēģinājuši manas apmācības, par rezultātiem grūti piesieties.

Un viņiem ir taisnība - es tik tiešām esmu pieņēmies svarā! Tas viss tika darīts tieši šī eksperimenta vārdā.

Īss eksperimenta apraksts: Vīrietis, 27 gadu vecumā 2 mēnešus patērē neveselīgos ogļhidrātus "lielākos" kvantumos ar mērķi pieņemties svarā. Paralēli ievērojot dažādus "veselīga dzīvesveida elementus". Pēc tam, kad tiks sasniegts "optimālais resnēšanas punkts", uzturs tiks nomainīts pret dzīvnieku produktiem, piesātinātiem taukiem un sāli bagātu uzturu. Tiks ēsts neregulāros laikos un lielās porcijās līdz sāta sajūtai. Jeb citiem vārdiem sakot, tiks ēstas un darītas lietas, kas standarta "veselīgā uzturā" tiek sauktas par neveselīgām.

Eksperimenta mērķis: Parādīt to, ka pats galvenais faktors svara zaudēšanā ir tas, ko Tu ēd. Tādiem faktoriem, kā fiziskajām aktivitātēm, ēšanas laikiem, apzinātai kaloriju skaitīšanai (līdz noteiktam punktam) un aukstām dušām, nav svarīgas lomas. Tas ir, ja nemainās Tavs uzturs, rezultāti būs minimāli (ja vispār), pat darot daudzas "veselīgās" aktivitātes.

Šim eksperimentam būs divas fāzes:

 1. "Lielā resnēšana"
 2. "Spļāviens uztura raganas acī"

Šis būs pirmās fāzes apraksts.

"Lielās resnēšanas" fāze ir gaužām vienkārša.

Eksperimenta uzsākšanas brīdī es svēru aptuveni 83kg. Mans mērķis bija atgriezties virs 100kg robežas, kur es pēdējo reizi pabiju 2017. gadā (pirms es sāku ēst LowCarb/Keto uzturu), un novērtēt savu veselību un pašsajūtu ēdot ogļhidrātiem bagātu uzturu.

Svarā pieņemšanos es panākšu ēdot ogļhidrātiem bagātu uzturu. Līdz šim pēdējos 4 gadus principā esmu ēdis LowCarb/Keto uzturu.

Es šo ievada daļu rakstu brīdī, kad pirmā fāze ir noslēgusies un par rezultātiem pat es esmu nedaudz pārsteigts.

Kā ātri uzaudzēt lielu vēderu (īsā pamācība)

Pirmais solis bija pieņemties svarā.

Bet es lietas gribēju padarīt nedaudz interesantākas, tāpēc tā vietā, lai vienkārši uztaisītu absolūti neveselīgu dzīvesveidu, es paturēju dažus "veselīgā dzīvesveida" elementus.

Mana stratēģija, lai pieņemtos svarā, bija vienkārša. Vakarā ēst tik ogļhidrātus, cik man gribas.

No rītiem man negribas ēst. Tas nozīmē, ka es saglabāju pastarpināto gavēšanu.

Darba laikā mums ofisā ir noteikums - nekādu ogļhidrātu, tas nozīmē, ka iespēja grauzt saldumus un končas atkrita.

Pusdienas joprojām tika saglabātas LowCarb stilā (liess šašliks un burkānu/kāpostu salāti).

Vienīgais brīdis, kad es uzņēmu ogļhidrātus, bija vakarā.

Nekādu ierobežojumu vai limitu.

Picas, suši, saldumi, kola, maize, čipsi - nav svarīgi. Es ēdu, ko man gribējās un cik man gribējās.

Piemēram, viena vakara "neveselīgāka" ēdienreize, kas vilkās līdz brīdim, kad es gāju gulēt (respektīvi, viss netika apēsts vienā sēdēšanā):

 • 50cm lielā pica
 • 2L kola
 • 1/2 saldējuma kaste
 • Daži mandarīni
 • Kāda konča, kas tiek paķerta, ejot garām ledusskapim

Nedaudz "veselīgāka" ogļhidrātu maltīte izskatītos šādi:

 • Porcija rīsu ar dārzeņiem (Viens rīsu vārāmais maisiņš)
 • Vista, kas cepta "sweet chilli" marinādē
 • 2L Kola
 • Dažādi augļi
 • Kāda konča, kas tiek paķerta, ejot garām ledusskapim

Kā rezultātā, divu mēnešu laikā man veiksmīgi izdevās pieņemties svarā par aptuveni 18kg un sasniegt 101kg robežu.

Pirms es uzsāku "lielās resnēšanas" fāzi, ēdot LowCarb/Keto uzturu, man pandēmijas laikā izdevās noturēt stabilu 83kg svaru bez sportošanas. Pandēmijai beidzoties, es kopā ar šī eksperimenta sākšanu novembrī atsāku aktīvi sportot. Tas nozīmē, ka par spīti aktīvai sportošanai man neizdevās neitralizēt neveselīgās pārtikas negatīvo efektu.

Kā arī es katru dienu eju aukstās dušās. Izskatās, ka arī aukstums nav pietiekami spējīgs stimulēt vielmaiņu, lai apturētu pārtikas efektu.

Šis laikam ir svarīgs brīdis, kur mums jāpiebremzē un vēlreiz jāapskata visas lietas, ko es darīju.

Par spīti tam, ka es:

 • Nodarbojos ar 16:8 fastingu (atceries, es izlaidu brokastis katru dienu un pirmo reizi ēdu ap 13:00)
 • Ēdu vienu LowCarb maltīti (kas pēc visiem noteikumiem ir veselīga ēdienreize)
 • Ēdu saldumus tikai vakarā
 • Regulāri nodarbojos ar smagām fiziskām aktivitātēm (4x nedēļā, svaru cilāšana)
 • Gāju aukstās dušās

Es veiksmīgi pieņēmos svarā par 18kg divu mēnešu laikā un mans vidukļa apkārtmērs bija sasniedzis 100cm atzīmi, kas jau bija uz metaboliskā sindroma kritērija sliekšņa (paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks).

Un man bija parādījušās pirmās nopietnās veselības problēmas. (Tūlīt par to parunāsim)

Godīga kritika būtu teikt: "Bet Kārli - 2L Kolas, lielās picas, saldējums? Kāds pārsteigums, ka Tu tik ātri pieņēmies svarā, par spīti visām šīm aktivitātēm."

Pilnīgi piekrītu, nav nekāda pārsteiguma tajā, ka es tik ātri pieņēmos svarā. Bet, ja es nebūtu dzēris 2L kolas un nebūtu ēdis "junk food" lielos apmēros vakarā.

Bet, ja es tā vietā ēstu ogļhidrātus visas dienas garumā, ik pa laikam "iešmaucot" nelielus "drazas" daudzumus (kā tas parasti notiek ikdienā), rezultāts būtu tieši tāds pats, tikai tad tas aizņemtu aptuveni vienu gadu, lai sasniegtu to pašu.

Man vienkārši vajadzēja pasteidzināt šo procesu.

No veselām aknām līdz bojātām aknām (2 mēnešos)

Diemžēl es neiedomājos uztaisīt aknu veselības testus tieši pirms es sāku, bet man ir salīdzinoši neseni rezultāti (2021. gada sākums, nepilnus 10 mēnešus agrāk), kur mana aknu veselība bija ideālā stāvoklī. Tajā laikā es ēdu Keto uzturu.

Zemāk attēlā ir redzami mani patreizējie aknu rādītāji. Analīzes ir taisītas dienu pēc tam, kad es pārtraucu "resnēšanas fāzi".

Ja Tu nezini, kas ir ALAT, ASAT un GGT - īsumā tie ir aknu veselības rādītāji. Tiem nevajadzētu būt paaugstinātiem, ja Tev ar aknām viss ir kārtībā. (References intervāls norāda uz to, kādiem šiem rādītājiem vajadzētu būt veselīgam cilvēkam)

Neizskatās pārāk spīdoši.

ASAT vairāk kā 2x virs normas.

ALAT vairāk kā 3x virs normas.

Lai gan GGT ir "normas robežā" pēc EGL standartiem, esmu redzējis pietiekami daudz pētījumus, lai ar diezgan lielu pārliecību varētu teikt, ka arī GGT ir pietiekami augsts, lai tas norādītu uz eksistējošām problēmām.

Man nebija laiks doties uz ultrasonogrāfiju, bet šie rādītāji izskatās pēc tādiem, kādi ir cilvēkam ar aknu aptaukošanos.

Katrā gadījumā ar savu "resnēšanu" arī manas aknas bija vismaz agrīnā aknu aptaukošanās stadijā. Atceries, šie brīnišķīgie rezultāti ir sasniegti tikai 2 mēnešos.

Jāņem vērā, ka es alkoholu patērēju ļoti mazos apjomos, un es to lietoju arī ēdot Keto uzturu, kur man viss bija kārtībā.

Tātad šie bojājumi ir radušies ekskluzīvi "neveselīgā" uztura ietekmē.

Īsa piezīme:

Pirms kāds pamana to, ka analīzes ir nodotas 18:00 un sāk kliegt, ka es "noteikti biju ēdis...", nē, es iesāku savu jauno uzturu ar dažu dienu gavēni, analīzes bija nodotas tukšā dūšā.

Tātad divos mēnešos es biju ne tikai uzēdis 18kg, bet arī iedzīvojies aknu problēmās.

Ja mēs varam izdarīt kādu secinājumu, tad tas ir šis - cukurs un ogļhidrāti lielos apjomos ne tikai liek pieņemties Tev svarā, bet arī bojā Tavu veselību.

Aknu aptaukošanās ar laiku (domā gadi) noved pie 2. tipa diabēta un citām metaboliskajām slimībām - tai skaitā tālākiem aknu bojājumiem. Tā principā ir agrīna pazīme, ka 2. tipa diabēts tuvojas. (Ja nekas netiks darīts lietas labā.)

Interesants Fakts: Vai zināji, ka ne-alkoholiskās "treknās" aknas ir pilnīgi jauna slimība? Tā zinātniskajā literatūrā parādās tikai ap 1980. gadu. Kas nozīmē, ka pirms tam tā principā neeksistēja. Tagad ar šo problēmu saskaras gandrīz katrs trešais.

Kas, Tavuprāt, notika ap to laiku? Tika izstrādātas mūsu esošās uztura vadlīnijas, kur ieteica samazināt taukus un uzņemt vairāk ogļhidrātus.

Varbūt sakritība, bet, ņemot vērā, ka es 2 mēnešos nonācu gandrīz līdz šim stāvoklim, es tā gluži nedomāju.

Es nejūtos pārāk labi... (ar kādām papildus problēmām man nācās saskarties)

Bet ar to manas problēmas nebeidzās.

Bija vēl vairākas problēmas, kas parādījās kopā ar neveselīgo uzturu.

Dedzinošas atraugas - Es joprojām 100% neizprotu mehānismu, bet tikko uzturā tiek lietoti lieli daudzumi ogļhidrātu, šī ir viena no pirmajām problēmām, kas man atgriezīsies. Atgriezās.

Lielāka vēdera pūšanās, ievērojami vairāk "dabasgāzes" - piepūties vēders pats par sevi ir salīdzinoši liels diskomforts, par ko es jau sen biju aizmirsis, pateicoties LowCarb/Keto uzturam. Otra problēma, kas nāca kopā ar ogļhidrātiem bija "ievērojami sliktāka gaisa kvalitāte" mājās 🙂

Sliktāka vēdera izeja - šajā jautājumā es nevēlos pārāk stimulēt Tavu iztēli, bet teiksim tā - neregulārāk un ar lielāku diskomfortu.

Vecais "īdošais" celis - sportojot es esmu veiksmīgi savainojis kreiso celi. Tas perfekti strādā, kamēr mans uzturs ir tīrs no ogļhidrātiem, tikko tie tiek patērēti lielākos apjomos, tā tas atkal sāk "īdēt" jeb nedaudz visu laiku sāpēt.

Grūtības no rītiem piecelties - nav lielākas miegainības par ogļhidrātu izraisīto miegainību arī no rītiem. Ja ierasti es varu celties ap 07:00 bez problēmām, tad uz manu jauno "ogļhidrātiem bagāto" diētu, man bija grūtības izlīst no gultas līdz pat 09:00.

Izsitumi uz sejas - sekojot LowCarb/Keto uzturam, man principā izsitumi uz sejas ādas nav vispār. Ēdot "ogļhidrātiem" bagātu uzturu, sāk parādīties sarkani punktiņi un pinnes.

Jūtama "mentālā migla" - grūtības koncentrēties, domāt, atcerēties. Mentālo miglu ir grūti izskaidrot tiem, kuri nekad nav dzīvojuši bez tās. Prāts vairs neliekas tik "ass", ēdot ogļhidrātus.

Zemāka produktivitāte un vēlme strādāt - es neesmu slinkāks, kā brīžos, kad es ēdu daudz neveselīgo ogļhidrātu. Īsā versija, kāpēc tā notiek, ir sekojoša - neveselīgā pārtika dod tik lielu dopamīna/serotonīna stimulu smadzenēm, ka ikdienišķās aktivitātes vairs neliekas tik "pievilcīgas" un ir nepieciešama ievērojami lielāka motivācija, lai tās izpildītu.

Ļauj man Tev nodziedāt resnēšanas dziesmu - arī krākšana ir problēma, kas ir kļuvusi ievērojami skaļāka, uz ko mana draudzene man norādīja kādā rītā atskaņojot man ierakstu ar to, cik skaļi es esmu sācis krākt. Pēc viņas vārdiem es tik skaļi neesmu krācis.

Un visādi citādi sīkumi.

Kas, Tavuprāt, ir galvenais iemesls šīm problēmām?

Padomā pirms lasi tālāk. Atbilde jau izskanēja.

.
.
.

Tieši tā, pārlieku lielais ogļhidrātu patēriņš (un pavisam noteikti saldumi) uzturā.

Kā es to zinu?

Gaužām vienkārši - pirmkārt, iepriekšējā pieredze (gan personīgā, gan klientu), otrkārt, šis raksts top piecas dienas pēc tam, kad esmu uzsācis jauno uzturu un visas (izņemot svaru, vidukli un aknu problēmas) no augstāk aprakstītajām problēmām ir pazudušas.

(Lūdzu ņem vērā, ka, ja Tu veiktu izmaiņas, par kurām es runāšu tālāk, Tu tik straujus uzlabojumus nepieredzētu. Tam ir vairāki faktori, kāpēc man izmainot uzturu ir tik ātri uzlabojumi, par kuriem es šajā rakstā nerunāšu.)

"Spļāviens uztura raganai acīs" - otrās fāzes sākums

Tu iespējams domā, ka es plānoju zaudēt svaru un atgūt savu veselību ar LowCarb vai Keto uzturu.

Jā un nē.

Tehniski es ēdīšu Keto uzturu, bet es speršu pāris papildus soļus. Kas nodrošinās to, ka es eju tieši pretējā virzienā no standarta uztura vadlīnijām.

 • Es gandrīz ekskluzīvi ēdīšu dzīvnieku produktus (Gaļa, zivis, olas, siers)
 • Uzturs būs trekns un taukvielām bagāts (Principā Keto proporcijas, aptuveni 60% - 70% no uzņemtajām kalorijām būs tauku kalorijas)
 • Lielākā dala no šiem taukiem būs piesātinātie tauki (jeb tie, kurus sauc par "neveselīgajiem")
 • Es ēdīšu "tik cik lien" (līdz vairs negribas) - nekāda apzināta kaloriju deficīta veidošana.
 • Es patērēšu vismaz 2x vairāk sāli, nekā iesaka vadlīnijas
 • Es ēdīšu neregulāras maltītes
 • Es ēdīšu vakaros
 • Mans sporta režīms paliks nemainīgs
 • Mans auksto dušu režīms paliks nemainīgs

Mans minējums ir, ka aptuveni 2 - 3 mēnešu laikā es būšu atpakaļ pie ideāla svara un mani aknu rādītāji būs atgriezušies veselīgā robežā.

Daži jautājumi, kas Tev varētu rasties:

Vai ir obligāti jāizslēdz visi ogļhidrāti, lai panāktu progresu uz svariem un veselībā?

PILNĪGI NOTEIKTI NĒ!

Vai ir obligāti jāgavē, lai panāktu progresu?

Noteikti nē! Es pat iesācējiem neiesaku to darīt vispār. Īpaši pašā sākumā, kad cilvēks sāk samazināt ogļhidrātus un sāk "trenēt tauku vielmaiņu". Manā pieredzē tas noved pie "sliktākiem" rezultātiem ilgtermiņā, jo vienkārši režīms šķiet par grūtu.

Un tā arī ir. Bieži vien cilvēki sev "iešauj kājā" cenšoties sasteigt gan ogļhidrātu samazināšanu, gan gavēšanu, cerot pie rezultātiem nonākt ātrāk.

Bet viss, ko viņi saņem pretī, ir liekas grūtības.

Veselību nevar sasteigt!

Kas ir LowCarb vai Ketogēns uzturs un ko nozīmē izslēgt ogļhidrātus?

Īsumā - ogļhidrātus satur pilnīgi visi augu valsts produkti.

LowCarb un Ketogēns uzturs savā būtībā ir atšķirīgi uzturi, bet lielās produktu grupas, ko sanāk no uztura izslēgt ir - saldumi, graudaugu produkti, limonādes, augļu un dārzeņu sulas, pārsvarā visi dārzeņi, kas aug zem zemes, cukurs, medus, ar cieti bagātie dārzeņi (piemēram, kartupeļi) utt.

Ja Tu gribi zināt vairāk par šiem uzturiem, pievienojies manam vebināram, ko ik pa laikam rīkoju, vari to izdarīt, spiežot uz linka zemāk. Tur atradīsi, kad notiks nākamais vebinārs un formu, lai reģistrētos.

SPIED ŠEIT, LAI PIEVIENOTOS VEBINĀRAM. (links atvērsies jaunā lapā)

Tātad aptuveni pēc 2 - 3 mēnešiem Tu vari sagaidīt nākamo rakstu, kur es ziņošu par rezultātiem. Tajā būs pirms un pēc ķermeņa bildes, pirms un pēc analīžu bildes, ēdienu bildes, ko es esmu ēdis šajā periodā, kā arī aptuvens apraksts ar to, kā noritēja šis process.

Līdz tam es Tev silti iesaku pievienoties vebināram un aptuveni iepazīties ar to metodi, ko es ikdienā praktizēju ar saviem klientiem.

Es labprāt dzirdētu Tavu viedokli!

Vai Tev ir kādi jautājumi?

Atstāj to komentārā zemāk, es uz visiem komentāriem aktīvi atbildēšu līdz iznāks otrais raksts šajā sērijā (kad tas būs gatavs, šeit būs publicēts links uz otro daļu)

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Vai Tev patika raksts? Iegūsti papildus noderīgu info - seko man Facebook

8
Tev ir jautājums vai komentārs?

6 Comment threads
2 Thread replies
0 Sekotāji
 
Vis šokējošākais komentārs
Karstākā saruna
8 Komentāra autori
Dina

Šis ir pat ĻOTI interesanti! Riktīgi gribēšu redzēt rezultātus! Esmu keto mēģinājusi, tiku tikai lîdz 3. nedēļai un sapratu, ka diezgan grūti apvienot ar ģimenes ēdināšanu. Bija diezgan dārgi pirkt atsevišķi viņiem un sev.
Bet bija garšīgi un sātīgi. 🙂

Lapsa

Par Kārļa keto tiešām varu teikt tikai to labāko - vairs nezinu, kas ir dedzinošās atraugas, ko saucu par "ežiem" - bija ļoti mokoši. Vairs nav apciemojušas.
Arī svars kritās lieliski - apvienojumā ar intervāla metodi.

Inguna

šī uztura pieeja ir sacēlusi diskusiju un viedokļu vētru mūsu ģimenē 😂. Man ir divi lieli dēli aktīvi sportisti, viņi nespēj sagremot, jo liekas ka nebūšot enerģijas, un tiešām ir ļoooti spēcīgi ,ari manā prātā, valdošie uzskati par uzturu. Paldies, ka dalies ar pieredzi un zināšanām, vajadzētu vēl plašāk, īpaši jaunajai paaudzei. Jauniesu popularakie argumenti neko nemainīt ir tas ka jūtas labi un jūtas ļoti veselīgi, jo ir energiski un sportiski un ļoti garšo garšīgi saldi ēst. Starp citu par to miglu- vienkārši ideali izskaidrots tas ko es nevarēju- tikai 5 dienas dūšīgi, sātīgi ēdot lowccarb, -3,5 kg, salīdzinot jūtos… Lasīt vairāk

Edg

Cepuri nost, interesanti,
Foto arī būs pirms un pēc?? Kā saka-Photos or didnt happen!

Avita

Interesanti. Aktuāli.

Uztura_speciāliste

Ar interesi izlasīju Tavu rakstu, man patika, ka pievērsi uzmanību neveselīgām uzturam, dažādiem stereotipiem un tam, cik viegli ir uzaudzēt svaru itkā ēdot veselīgi (pusdienas) vai neēdot vismaz (brokastis). Tomēr jāsaka, ka raksta beigās veiktie secinājumi ir pretrunā ar lielāko daļu zinātnisko pētījumu, kas neiesaka Keto/low carb diet. Zinātniskajos pētījumos par veselīgāko diētu ir atzīta vidusjūras diēta (gan diabēta, gan sirsdsasinsvadu un daudz citu slimību profilaksei). Vidusjūras diētas pamatā ir pilngraudu produkti (kas ir ogļhidrāti, bet ne tādi, kādus ēda Kārlis. Pilngraudu produkti ir veselīgi, jo uztur stabilu cukura līmeni), dārzeņi, rieksti, pākšaugi (kā nozīmīgs olbaltumvielu avots), augu eļļas, nedaudz… Lasīt vairāk

Ezītis Psihopāts

Ja kaut kas nav nepieciešams, kāpēc to lietot. Ja bez ogļhidrātiem var iztikt un justies ļoti labi, tad labāk iztikt bez tiem, nekā sekot līdzi, kuri tieši ir labie vai sliktie ogļhidrāti.

Savukārt ar dzīvnieku izcelsmes produktiem ir daudz vienkāršāk - tie uzturvērtības ziņā ir pārāki un cilvēka ikdienas dzīvesveidam piemērotāki. Efektivitāte un vienkāršība ir izšķiroši svarīga lieta, jo nedzīvojam jau lai ēstu un pastāvīgi sekotu līdzi tam, kas jāēd :):):)