RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Mana 4 Dienu Ūdens Gavēņa Pieredze

Kategorijā: Keto Diēta

 

Pusdienas Gavējot

 

Es gavēni veicu ar konkrētu nolūku - pāriet keto ēšanas režīmā. Pēc gada pārtraukuma es izlēmu, ka ir laiks atkal atgriezties pie keto ēšanas veida - ja Tu nezini, kas ir KETO ēšana vari par to palasīt šeit.

Sāku savu gavēni tieši 1. Janvārī, gribējās to darīt jau daudz ātrāk,bet es zināju, ka tā nav laba doma tieši pirms svētkiem. Lai gan es uzskatu, ka nevienām pārmaiņām nav perfektais laiks, bet zinot, ka Ziemassvētki un Jaunais gads ir ēšanas laiks - Kāpēc sarežģīt sev dzīvi?

Manuprāt 3 - 7 dienu gavēnis (atkarībā no sajūtām) ir lielisks veids kā pāriet no neveselīgas ēšanas uz veselīgāku, jo, kad atsāksi ēst pēc gavēņa, pamanīsi, ka mazāk gribēsies visādu draņķu (protams, ja nebeigsi savu gavēni ar Snikera batoniņu). Ir daudz vieglāk pateikt nē.

Ja Tev rodas jautājumi kā - Kāpēc gavēnis? Kāpēc izvēlēties neēst? Vai tad tas nav kaitīgi, man ome teica, ka tas ir ļoti kaitīgi neēst! Vai pat, kas ir gavēnis? Vai tad to nedara tikai kaut kādi trakie, kas svēti piekopj reliģiju? Tad nāksies nedaudz paciesties, jo es plānoju tuvākajā laikā izlaist arī rakstu par to kāpēc gavēnis ir labs veselībai,vienalga ko Tu ēd. 

Vai gavēt nozīmē visu laiku justies izsalkušam?

Manuprāt cilvēki dzirdot vārdu gavēnis uzreiz iedomājas kaut ko šādu:

Lai gan patiesībā sajūtas vairāk ir šādas:

Izsalkuma sajūta rodas tikai tajos laikos, kad mēs esam pieraduši ēst un to pierāda arī zinātniskie testi, par visu zinātni tam aizmugurē vari palasīt rakstā, kur runāju par gavēni!

Pēc pirmajām 2 - 3 dienām sāk samazināties apetīte, vnegribas saldumus, noregulējas hormoni, dienas pirmajā pusē Tev ir vairāk enerģijas nekā zini kur to likt, no rītiem jūties izgulējies, lai gan esi gulējis tikai 3 - 4 stundas, jo gavēnis neļāva aizmigt…

Citur raksta, ka gavēnis ir tikai un vienīgi rožu lauks, tā gluži nav. Lai gan tam ir pozitīvās puses. Tam ir arī savas negatīvās puses, īpaši, ja tas ir pirmais gavēnis ko Tu savā mūžā dari un pirms tam esi pārticis no… ne tik veselīgas pārtikas.

Negatīvās puses es novēroju galvenokārt pašsajūtā vakarpusē un miega kvalitātes ziņā.

Vai es gavēju lai nomest svaru?

Nē, es zinu, ka tajā dienās kamēr es gavēšu es nometīšu aptuveni kāud 3 - 4 kilogramus. Bet tas galvenokārt ir ūdens svars. Pavisam nedaudz tauki un vēl mazāk proteīni (tas ir mīts, ka neēdot ķermenis sāks dedzināt muskuļus). Tie proteīni, kas tiks sadedzināti ir neveselīgie proteīni.

Mēs gavējot pazaudējam tik daudz ūdeni tāpēc, ka lai organisms varētu cirkulēt asins cukuru, tam ir nepieciešams papildus šķidrums, kā Tu sāc sadedzināt visas asins cukura rezerves (glikozes rezerves) tā organisms atbrīvojas no liekā ūdens. Tāpēc arī gavējot sanāk čurāt kā zirgam.

Zinot, ka es atsākšu ēst tieši ketogēnajā veidā, es vairs neatgriezīšos pie saviem 91.7KG, droši no pazaudētās masas atgriezīsies kādi 25 - 35%, cilvēkiem, kas atsāktu ēst ogļhidrātiem bagātu uzturu svars atgrieztos ļoti tuvu tam kāds tas bija iepriekš.

Kam es sekoju līdzi gavējot, kāds bija rezultāts un kāda bija mana pieredze:

Pavisam īsi par to ko es darīju:

 • Biju plānojis gavēt 7 dienās, bet 4 dienas beigās izlēmu to pārtraukt
 • Gavēņa laikā lietoju tikai ūdeni (cik gribējās) un kafiju 1 - 2 krūzes dienā.
 • Šoreiz bez fiziskām aktivitātēm
 • Sekoju līdzi svara izmaiņām
 • Pēdējās divās dienās nopirku arī Glikometru un sekoju līdzi asins cukuram

Kā uztura bagātinātājus es lietoju parasto galda sāli un Minerāļu maisījumu, kas satur Kāliju, Kalciju, Magniju un Cinku un D Vitamīnu.

Minerāli uzturā

Kā jau minēju, gavēņa laikā čurāsi kā zirgs, līdz ar to izčurāsi lielu daļu minerālus! Ir ārkārtīgi svarīgi tos atjaunot! Gadījumā, ja tas netiek izdarīts parādās dažādas blakus parādības.

 • Pastiprināts nogurums
 • Sāpes muskuļos un locītavās
 • Krampjaina sajūta muskuļos
 • Krampji
 • Un Citi Simptomi.

Svēros pilnīgi pliks katru rītu uzreiz pēc pamošanās:

 • Svars pirmās dienas rītā, kad tiek sākts gavēnis - 91.7 KG
 • Svars otrās dienas rītā - 90.7 KG
 • Svars trešās dienas rītā - 88.4 KG (Asins cukura līmenis Vakarā 4.3 mmol/L)
 • Svars ceturtas dienas rītā - 87.3 KG (Asins cukura līmenis rītā 3.3 mmol/L, vakarā 3.0 mmol/L)
 • Svars gaveņa beigās - 86.9 KG (Asins cukura līmenis 3.0 mmol/L)

Mani personīgie pieraksti par to kā es jutos katrā no dienām ar īsiem komentāriem:

1. Gavēņa Diena

Pirmās 24 stundas nesagādā nekādas problēmas. Jau pirms šī gavēņa es biju veicis vairākus 24 - 36 stundu gavēņus. Ja Tu iepriekšējā dienā esi ēdis labu pārtiku tad vienai dienai bez jebkādas pārtikas nevajadzētu sagādāt nekādas problēmas.

Esmu pieradis vispār neēst no rītiem. Man negribas ēst līdz pat pēcpusdienai. Pēcpusdienā ir novērojams viegls izsalkums, bet tas pāriet pēc kādas pusstundas.

Vakarpusē jūtos pilnīgi normāli, nedaudz kārojas kaut, kas salds. Pieņemu, ka organisms ir sadedzinājis visus ogļhidrātus, ko tas varēja iegūt no vakardienas pārtikas. Tagad galvenokārt visticamāk tiek dedzinātas glikozes rezerves, kas uzkrātas aknās un muskuļos.

Pa dienu ir novērojama arī daudz skaidrāka domāšana, nevienā brīdī neiestājas pēcpusdienu nogurums, kas parasti rodas pēc kārtīgas ogļhidrātiem bagātas maltītes.

Ejot gulēt man tā nopietnāk kārojas kaut, kas salds, jo esmu pieradis ēst saldumus parasti pirms gulēt iešanas.

Problemātiski bija aizmigt, ko sagaidu ne tikai šodien, bet arī turpmākās dienas. Jo gavējot organisms izdala stresa hormonus. Tas tāpēc, ka Tavs organisms nav stulbs, tas zina, ka ja nav ko ēst, tad vajag vairāk enerģījas, lai Rimi varētu nomedīt kādu vistas stilbiņu. Īsumā sakot, ieslēdzas vecie labie mednieka instinkti, viss ir saasināts - oža, dzirde, redze, tauste utt.

 

2. Gavēņa Diena

Aizmigu ap kādiem 04:00. Visu vainu gan nevar novelt uz gavēšanu, brīvdienās gāju gulēt ap šo laiku un cēlos ap trijiem pa dienu. Šodien piecēlos ap kādiem 10:00.

Lai gan biju aizmidzis ļoti vēlu, kā arī man bija diezgan “caurs” miegs, no rīta es jūtos ļoti labi. Tieši šādu sajūtu arī gaidīju, nekādas miegainības, nekāda noguruma (tikai nedaudz izsalcis). Tas viss pateicoties visiem stresa hormoniem.

Ap 17:00 pamanīju noguruma pazīmes, vieglas muskuļu sāpes un pavisam, pavisam nelielas galvas sāpes. Jūtu, ka mans garastāvklis paliek arī krietni īgnāks nekā tas bija dienas pirmajā pusē.

Ap 21:00 es jūtos tā itkā būtu apslimis, gandrīz vai gripas simptomi. Galvas un muskuļu sāpes ir nedaudz spēcīgākas. Arī mans garastāvoklis vairs nav tik pozitīvs un ir novērojams viegls bezspēks. Nekas tāds par ko es pārāk uztraucos.

Iespējams Tu šobrīd pie sevis domā, ka esmu pilnīgi izkūkojis prātu un man vajag paēst, jo ir taču skaidri redzams, ka mans organisms cieš un dod visu signālus, lai es ēstu.

Šai domai gan nav absolūti nekāda pamata. Cik man zināms esmu veselīgs visos iespējamos rādītājos un cilvēka organisms var pilnvērtīgi funkcionēt gavēņa laikā, ja tas netiek izstiepts pārāk ilgi. (vismaz mēnesi)

Viena no galvenajām lietām par ko cilvēki parasti uztraucas ir asins cukurs, bet organisms ir aprīkots ar pilnvērtīgu aparatūru, lai pats varētu sintizēt asins cukuru (glikozi) pietiekamā līmenī, kad tā nav pieejama.

Man arī jāpievieno, ka gavēņa laikā cilvēka organisms ne tikai var pilnvērtīgi funkcionēt, tas pat uzlaboti funkcionē, sadedzinot visus neveiksmīgi izveidotos proteīnus un citas vielas, kas ir nevajadzīgas vai pat kaitīgas organismam. Gavēņa laikā notiek nevajadzīgo šūnu pārstrāde enerģijā. Es nevarēju īsti atrast latvisko vārdu šim procesam, bet angliski tas ir - Autophagy.

3. Gavēņa Diena

Naktī atkal bija grūti aizmigt. Aizmigu ap kādiem 03:00 - 04:00. Ejot gulēt ap pusnakti. Piecēlos 09:30 jūtoties samērā izgulējies un enerģijas pilns.

pamostoties bija jūtamas galvas sāpes. (Visticamāk cukura trūkuma dēļ, es šīs galvas sāpes vairāk sauktu par lomkām nevis kādu bīstamu sindromu). Pēc rīta kafijas un sāļu kompleksa galvas sāpes pazuda.

Iedomājos, ka iespējams nevaru aizmigt pārāk lielā kofeīna patēriņa dēļ. Jo es pēdējās divas dienas pastiprināti lietoju melnu kafiju. Lai gan nedzēru to vēlu vakarā, bet iedomājos par to, ka tas tik un tā varētu būt papildus stimulants jau tā pietiekami lielajam organisma stresam.

Šodien neizdzēru vairāk kā vienu krūzīti kafijas. Rīt es noskaidrošu, vai šāda pieeja ļauj man labāk gulēt.

Vakarā esmu ļoti viegli aizkaitināms, man ir pamats uzskatīt, ka tas nav gavēņa dēļ, bet cukura nelietošanas dēļ. Simptomi ir līdzīgi kā atmetot smēķēšanu, tā pat arī cukurs ir atkarību izraisoša viela.

Kopumā dienas pirmo daļu bija pietiekami daudz enerģijas. Ēst pa dienu tik pat kā negribas. Vakarpusē (ap kādiem 21:00) bija jūtas izsalkums.

4. Gavēņa Diena

Iespējams, ka mana teorija par pārlieku lielo kafijas daudzumu bija patiesa. Gāju gulēt ap 01:00, esmu pārliecināts, ka aizmigu pirms 01:30. Joprojām gan ir novērojams, ka ir nelielas problēmas iemigt.Papildus tam, ka es varēju labāk iemigt, miega kvalitāte arī bija daudz labāka. Nakts laikā pamodos daudz retāk.

Šorīt gan bija grūtāk pamosties, no rīta jūtams enerģijas trūkums. Bet ne tādā līmenī, kas mani uztrauktu. Vairāk tāds nogurums itkā es nebūtu pārāk ilgi gulējis.

Jūtu, ka manas fiziskās un kognitīvās spējas šobrīd nav augstākajā līmenī, pieņemu. Tomēr visas šīs lietas ir pilnīgi normālas, īpaši, ja pirms tam ilgu laiku uzturs ir bijis ar ogļhidrātiem bagāts. Ja es gavētu, jau atrodoties ketozē jebkuri no pēdējās dienās minētajiem simptomiem būtu ārkārtīgi mazāki.

Izsalkums visu dienu teju vai nav jūtams.

Pašā vakarā dodoties nelielā pastaigā es sajutu vieglus krampjus gan kāju ikros gan vēdera lejasdaļā. Ne tādi, ka nevarētu pastaigāt vai nostāvēt, bet tādi, kas rada samērā lielu diskomfortu.

Gavēņa beigas:

Tas nebija nevaldāms izsalkums, tas nebija mans neapmierinātais garastāvoklis. Es vienkārši jutu, ka mans ķermenis man signalizē, ka ir laiks paēst un ilgāk var mēģināt, kad pirms tam uzturs ir bijis nedaudz labāks.

Tas bija ceturtās dienas pašā vakarā un jaut tagad es biju gavējis 2x ilgāk nekā to biju darījis pirms tam. 22:40 iesoļoju Maximā un iepirku sev gaļas rezerves un siekalām pilnu muti devos mājās, lai izceptu sev cūku ribiņas ar marinētiem gurķīšiem.

Mani personīgie secinājumi no šī gavēņa.

Biju pārsteigts, cik maz man gribējās ēst visas dienas garumā. Līdz pat pēdējai dienai, kad beidzu. Visvairāk man uzmācās domas par ēdienu, kad gāju gulēt.

Man kārojās veselīgas lietas - gaļa, dārzeņi, zivis. Ne tik ļoti saldumi un augļi. (Kad es nesekoju līdz tam ko ēdu dienā 2 Litri kolas, paka končas, čipsi un vēl kādi labumi ir norma)

Ar miegu ir lielākas problēmas, ja tiek lietoti stimulanti - kā piemēram kafija. Mana ikdiena šajās dienās gan nebija ļoti fizi aktīva un cilvēkam, kas strādā fizisku darbu iespējams būtu vieglāk aizmigt. Daudz vieglāk ir aizmigt, ja ir izdzerta tikai viena krūzīte kafijas no paša rīta.

No rītiem es pamodos enerģijas pilns un tikai tad, kad saule pavisam pazudusi man sāka pazust enerģija (ap kādiem 17:00).

Viena no lietām, kas man palīdzēja papildus jau tā lietotajam minerāļu kompleksam bija parastā galda sāls. Burtiski to laizot no savas rokas. Ārkārtīgi uzlaboja garastāvokli vakaros.

Kas tālāk?

Viens no galvenajiem gavēņa mērķiem bija apraut esošo ēšanas kārtību, samazināt vēlmi pēc saldumiem un uzsākt ēst daudz veselīgāk, kas manā izpratnē ir salīdzinoši strikts Keto ēšanas veids.

Man ir ļoti viegli apvienot KETO ar pastarpināto gavēni, kas nozimē, ka es ēdu 16:8 režīmā. 16 stundas dienā es lietoju tikai ūdeni vai kafiju un tad astoņās stundās es iekļauju divas ēdienreizes. Parasti starp 12:00 līdz 20:00.

Iepriekšējā pieredze gan rāda, ka man ēst sāk gribēties tikai ap 14:00. Manuprāt pastarpinātais gavēnis ir labs sākums jebkuram veselīgak dzīvesveidam un arī labs veids kā nomest svaru. Pat ja Tu ēd ne pārāk veselīgi. Jo tajās 16 stundās kamēr Tu neēd ķermenim uz beigām būs daudz vieglāk sadedzināt uzkrātos taukus kā enerģiju. Jāsaka gan, ka jo vairāk saldumus patērēsi tajās 8 stundās, jo grūtāk būs noturēt šo ritmu.

Gavēnis pats no sevis noteikti nav labs veids kā ilgtermiņā nomest svaru, taču tas ir lielisks veids kā uzsākt jebkurus jaunus ēšanas paradumus, jo tas nedaudz apraus veco ritmu un palīdzēs uzsākt kaut ko jaunu.

Tam arī ir daudzas pierādītas veselību uzlabojošas funkcijas. Atceries, Tev nav jāsāk ar 4 vai 7 dienu gavēni, ja tas liekas par daudz. Sāc ar 24 stundām. Vai pat vēl labāk 16 stundu gavēni katru dienu. Izmēģini mēnesi un noskaidro pats kādi tam ir rezultāti. Tu būsi pārsteigts.

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Vai Tev patika raksts? Iegūsti papildus noderīgu info - seko man Facebook

4
Tev ir jautājums vai komentārs?

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Sekotāji
 
Vis šokējošākais komentārs
Karstākā saruna
3 Komentāra autori
Inga

Esmu uzsākusi keto diētu, bet gavēt man neizdodas, jo GRIBAS ĒST...sāk sāpēt galva, kuņgis un liekas, ka tūliņ sabrukšu, ja neesmu paēdusi. Varbūt tas nozīmē, ka neatrodos ketozē ...

Gaļina

Vai tiešām cūku ribiņas ir labākais kā pārtraukt gavēni??
Kā saprātīgs cilvēks 21.gs. var apgalvot, ka gaļa ir kaut kas veselīgs, kad pieejams pietiekami daudz pētījumu, kas parāda kāda ietekme ir lietojot uzturā dzīvnieku gaļu.
Dīvaini, ka tieši keto fantāti priecājās par kraukšīgo bekoniņu un stāsta cik tas ir veselīgi.. Kancoregēnas vielas un paugstināti riski uz vēzi un sirds slimībām...